Here is the list for the 2018 Bible School.

Please contact Sis. Jennifer Russell with any questions or corrections.

  • (C & C): Teacher responsible for collecting supplies at Lawler Lodge and setting up classroom on Sunday afternoon.
  • (S): Teacher responsible for taking class to Emerson hall for snack right after their class.
  • (I): Teacher responsible for taking inventory and returning supplies back to Scott Lodge.
  • (P): Teacher responsible for program.

 

PreK/K Teachers: 1st Period: Sis. Kylie Sommerville & Sis. Sarah Wolfe "Fruit of the Spirit"(C & C), 2nd Period: Sis. Harmonie Blanchard "Super Heroes of the Bible" (S & P), 3rd Period: Sis. Kate Russell & Sis. Chloe Eustis ( I ) "Animals in the Bible"  

Location: Schlenz Hall (right) in Gilboa   LOCATION CHANGE

  • Jordan Atwood
  • Joshua Patterson
  • Naomi Styles
  • Avila Barratt
  • Bryson Beutel
  • Camden MacDougall
  • Eva Movassaghi
  • Lorelai Blanchard
  • Kayla Blanchard
  • Emery Clubb
  • Adalia Vaughn
  • Marshal Campanelli
  • Elijah Laben
  • Joseph Glover
  • Sophia Sotomayer
  • Bethany Hensley

 

1st/2nd Grade Teachers: 1st Period: Sis. Mindy Faver(C & C) (P)"Dare to Be Daniel", 2nd Period: Sisters. Coral & Corrine Reich (S) "Miracles of Elisha and Elijah" 3rd Period: Bro. Alex Cervantes (I) "Leaders of the Bible"

Location: Schlenz Hall (left) in Gilboa LOCATION CHANGE

  • Emily Badger
  • Audrey Beutel
  • Brianna MacDougall
  • Robyn Cadieux
  • Aaron Ohins
  • Sophia Abel
  • Rhys Amis
  • Corbin Campanelli
  • Noah Laben
  • Isaac Patterson
  • Alex Sotomayer
  • Ethan Tunnell
  • Angelina Salley
  • Blake Flores

 

3rd/4th Grade Teachers: 1st Period: Bro. Nate Blanchard ( C & C) "God's Magnificent Mountains", 2nd Period: Sis. Emily Amis & Sis. Alicia Stark (S) "The Parables of Jesus" , 3rd Period: Sis. Nancy deCaussin ( I & P) "Game Show for Program"

Location: Emerson Hall LOCATION CHANGE

  • Ryder Blanchard
  • Liam Amis
  • Allison Stepp
  • Ian Patterson
  • Hailey Ohins
  • Lucas Styles
  • Aaliyah Paggi
  • Abigail Shankour
  • Zealand Barratt
  • Amity Tunnell
  • Eve Tunnell
  • Serenity McGeachy

 

5th Grade Teachers: 1st Period: Bro. Chris Stickney ( C & C) "Judges" , 2nd Period: Sis. Danielle Ferrie (S) "Lessons from Women in the Bible", 3rd Period: Sis. Kristy Robinson" Sweet Friendship Refreshes the Soul" (P & I)  Program: Combined with 6th Grade this period @ same location

Location: Scott Lodge in Meadow (formerly known as Lawler Lodge)

  • Riley Blanchard
  • Josiah Wisniewski
  • McKenzie Morrow
  • Daniel Tucker
  • Audie Nottinham
  • Kate Amis
  • Lila Goodwin
  • Lily Stickney
  • Logan Styles
  • Jake Tilbury
  • Lillie Robinson
  • Karlie Reister
  • Phoebe Cuadra
  • Daniel Whitehouse
  • Fletcher Prince
  • Fallon Prince

 

6th Grade Teachers: 1st Period: Sis. Sara Ramirez (C & C) "Biblical Geography", 2nd Period: Bro. Dalton Henley "Yahweh's Youth" (S & I) , 3rd Period: Sis. Kristy  Robinson "Sweet Friendship Refreshes the Soul"-(P) Program: Combined with 5th Grade this period @ Scott Lodge

Location: Meadow Cabins # 5 & 6

  • Ashton Badger
  • Megan Morgan
  • Samuel Hawthorne
  • Julia Patterson
  • Sophia Goodwin
  • Skyler Hunter
  • Nina Rodriguez
  • Siena Frainie
  • Naomi Sanclamente
  • Austin Glover
  • Shaylen Tunnell
  • Logan Gutierrez
  • Daniel Flores

 

7th/8th Grade Teachers: 1st Period: Bro Matthew deCaussin (C & C) "First Principles"; 2nd Period: Bro. Brad Styles (S) "Godly Friendship" 3rd Period: Bro. Erik Sternad (I) "Encounters with Jesus"

Location: Chapel in Meadow

  • Kieran Hunter
  • Isabel Ramirez
  • Wyatt Beeler
  • Zach Robinson
  • Anna Wisniewski
  • Micah Wisniewski
  • Sadie Abel
  • Ivan Morrow
  • Matthew Jones
  • Renee Provencal
  • Miles Frainie
  • Levi Yung
  • Owen Glover
  • Esther Whitehouse
  • Ruth Whitehouse
  • Sarena Flores